به فروشگاه تهران ارگانیک خوش آمدید....

خواص معجزه آسای شیر بز

آیا با خواص معجزه آسای شیر بز برای دستگاه گوارش آشنایی دارید؟

به طور کلی شیر حیوانات اهلی دارای خواص معجزه آسای فراوانی است و شیر بز توانسته به عنوان یک شیر پرخاصیت حتی پرخاصیت ‌تر از شیر گاو معرفی شود.

شاید شنیده باشید شیر گاو به دلیل دارا بودن مواد آلرژی ‌زا باعث ایجاد حساسیت می‌شود، اما شیر بز حاوی میزان کمتری از این مواد آلرژی ‌زا از جمله لاکتوز است و برای همین ایجاد حساسیت آن بسیار کمتر خواهد بود.

در این مقاله قسمت داریم شما را با خواص معجزه آسای شیر بز بیشتر آشنا کنیم.

 

لاکتوز چیست؟

لاکتوز قند موجود در شیر است كه دستگاه گوارش برخی افراد به علت فقدان آنزیم لاكتاز قادر به هضم وجذب آن نیست.

گاهی اوقات دلدرد و نفخ به سراغ شما می آید، اگر بررسی کرده باشید این حالت در زمانی که شیر گاو می خورید رخ می دهد.

شیر گاو حاوی لاکتوز بوده و دلدرد شما نیز به این علت است که معده تان نمی تواند این مقدار لاکتوز یا همان قند طبیعی را هضم کند. اما مقدار لاکتوز در شیر بز خیلی کمتر است.

مزایای شیر بز

 زمانی که شما به چگونگی عملکرد دستگاه گوارش نگاه می‌کنید، متوجه خواهید شد که چطور یک مشکل روده‌ای می‌تواند به راحتی بروز پیدا کند. خوشبختانه، شیر بز به راحتی توسط بدن قابل هضم است و یک گزینه عالی برای افرادی است که با مشکلات دستگاه گوارش روبرو هستند.

شیر بز برای کسانی که مشکل عدم تحمل لاکتوز دارند مناسب ‌تر است و سبب التهاب دستگاه گوارش نمی‌شود.

از جالبترین خواص معجزه آسای شیر بز شباهت زیاد آن به خواص شیر مادر است. این نوشیدنی حاوی میزان زیادی اولیگوساکارید است که در شیر مادر یافت می‌شود.

حتما بخوانید:  فروش بهترین شیر بز تولید شده در ایران

یکی  دیگر از خواص معجزه آسای شیر بز، دارا بودن میزان بالای کلسیم است که بیماری ‌های ناشی از کمبود کلسیم را کاهش می‌دهد.

معایب شیر بز

از آنجایی که شیر بز در کشور عزیزمان کمتر از شیر گاو است؛ می‌تواند به میزان قابل توجهی نسبت به شیر گاو گرانتر باشد. دستیابی به شیر بز پاستوریزه و ارگانیک، در نقاطی غیر از دامداری ‌ها و فروشگاه ‌های محصولات ارگانیک و سلامت محور دشوار است.

طعم و بوی شیر بز ممکن است برای همه، به خصوص کسانی که از شیر گاو استفاده می‌کنند، مطلوب نباشد. اما توصیه ما به شما عزیزان این است که در مرحله اول به چشم دارو به آن نگاه کنید و بعد به خواص فوق العاده شیر بز توجه کافی داشته باشید.

مقایسه شیر بز و شیر گاو

مقایسه شیر گاو با شیر بز

  1. هضم چربی شیر گاو دشوار است ولی هضم چربی شیر بز آسان‌تر است
  2. شیر گاو دارای حساسیت ‌زایی بیشتری است ولی حساسیت ‌زایی شیر بز کمتر می باشد
  3. شیر گاو منبع خوبی از کلسیم است ولی شیر بز منبع بهتری از کلسیم است، به علاوه روی و سلنیم بیشتری دارد.

خواص معجزه آسای شیر بز برای کودکان

  1. وجود آهن بالا : بیش از 50٪ آهن موجود در شیر بز در مقایسه با 13٪ از شیر گاو به راحتی توسط بدن جذب می شود . کودک در هر میلی لیتر شیر بز نسبت به شیر گاو2 برابر آهن بیشتری دریافت می کند .
  2. pH شیر بز به pH  شیر مادر نزدیکتر است: شیر بز مانند شیر مادر قلیایی است ، اما شیر گاو اسیدی است. برخی از متخصصان تغذیه اظهار داشتند که میزان pH ایده آل شیر بز باعث انتخاب بهتر آن ها برای نوزادان می شود ، زیرا احتمال عفونت های دستگاه گوارش را نیز کاهش می دهد .
  3. شیر بز ممکن است دارای خاصیت ضد التهابی باشد: برخی از مطالعات نشان داده اند که شیر بز خواص ضد التهابی دارد و به پرورش باکتری های “خوب” در روده کمک می کند. این ویژگی ها می تواند در درمان بیماریهای التهابی دستگاه گوارش مانند کولیت مفید باشد.
  4.  به راحتی قابل هضم است: وقتی با پروتئین حاصل از شیر گاو مقایسه شود ، پروتئین شیر بز چگالی بالا تری دارد. چربی موجود در شیر بز از اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تشکیل شده است که به راحتی می شکنند ، به این معنی که شیر بز می تواند سریعتر و بهتر هضم شود.
حتما بخوانید:  شیر شتر برای کبد چرب

خواص شیر بز برای کودکان

خواص معجزه آسای شیر بز  برای جلوگیری از تصلب شرائین

این نوشیدنی پر خاصیت به جلوگیری از تصلب شرائین کمک می کند. این موضوع ناشی از محتوای محدود آنزیم زانتین اکسیداز است. این باور وجود دارد که این آنزیم منجر به مشکلات قلبی طی ورود خون به عروق خونی می شود. شیر بز این آنزیم را در حد خیلی کمی دارد و از این رو می تواند مانع از تصلب شرائین شود.

بهترین زمان برای نوشیدن شیر بز

ازجمله پرسش‌هایی که پرسیده می‌شود این است ‌که بهترین زمان مصرف شیر چه زمانی می باشد؟
اگر با مصرف شیر دچار نفخ و دل درد نمی شوید، بهترین زمان مصرف آن قبل از خواب است.

زیرا در حین خواب، بدن این فرصت را دارد که کلسیم و پروتئین خود را از این ماده غذایی تامین کند. همچنین به برقراری خوابی آرام  کمک می کند.

البته مصرف یک یک لیوان  در وعده صبحانه نیز توصیه می شود چون موجب رفع بی حالی، بی حوصلگی و عصبانیت می شود و مغز را برای یادگیری بیشتر و یادآوری آسان تر آماده می کند.

و بدترین زمان مصرف شیر در وعده ناهار است، چراکه جلوی اشتها بخصوص اشتهای کودکان را می گیرد و از جذب آهن می کاهد.

قبلی
خواص معجزه آسای شیر شتر در کودکان مبتلا به اوتیسم
بعد
فواید شیر بز برای سلامتی

پست های مرتبط

یک پاسخ به آیا با خواص معجزه آسای شیر بز برای دستگاه گوارش آشنایی دارید؟

نظرتان را بنویسید