به فروشگاه تهران ارگانیک خوش آمدید....

شیر بز را بهتر بشناسیم

شیر بز را بهتر بشناسیم

خواص شیر بز بسیار زیاد است؛ این نوع نوشیدنی حاوی مواد مغذی زیادی می‌باشد که برای بهبود سلامت بدن انسان بسیار مفید است.

مصرف این نوع شیر برای افرادی که دچار کم خونی ناشی از فقر آهن هستند بسیار خوب است زیرا باعث می‌شود که خاصیت مغذی آهن بیشتر شده و گلبول‌های قرمز خون دوباره ساخته شوند. این نوع شیر تداخل بین کلسیم و آهن را به حداقل می‌رساند.

‎باید بگوییم که شیر بز از DNA افرادی که به دلیل درمان کم خونی به مدت طولانی از آهن استفاده کرده و ذخیره‌ی آن بیش از حد شده است محافظت می‌کند.

بدون شک می‌دانید که شیر گاو به دلیل دارا بودن مواد آلرژی‌زا باعث ایجاد حساسیت می‌شود اما شیر بز حاوی میزان کمتری از این مواد آلرژی‌زا می‌باشد و برای همین ایجاد حساسیت آن بسیار کمتر است. برای همین افرادی که به شیر حساسیت دارند و یا نمی‌توانند آن‌ را تحمل کنند می‌توانند این شیر را جایگزین شیر گاو کنند.

 

خواص شیر بز

 

خواص داروئی این نوع شیر

یکی دیگر از خواص شیر بز این است که حاوی میزان زیادی اولیگوساکارید است. در واقع اولیگوساکارید این شیر شباهت زیادی به شیر مادر دارد. این ترکیبات بدون این که هضم شده باشند وارد روده‌ی بزرگ می‌شوند و مانند پربیوتیک‌ها عمل می‌کنند و فلور باکتریایی بیماری زا را از بین می‌برند.

محققان معتقدند که شیر گاو سرشار از کلسیم و فسفر هستند که به راحتی در بافت استخوان‌ها نفوذ کرده و باعث تقویت آن‌ها می‌شوند. از این گذشته شیر بز حاوی میزان قابل توجهی روی یا همان زینک و سلنیوم می‌باشد. این ریز مغذی‌ها برای پیشگیری از بیماری‌های آسیب رسان به مغز مثل آلزایمر مفید هستند.

حتما بخوانید:  فروش بهترین شیر بز تولید شده در ایران

‎محققان بر این عقیده‌اند که با تمام شواهد موجود شیر بز یک ماده‌ی غذایی طبیعی و مفید است.

‎شاید زمان آن رسیده تا همه‌ی مردم و به ویژه افرادی که نسبت به شیر گاو آلرژی دارند و یا نمی‌توانند آن‌را تحمل کنند، افرادی که از کلسترول بالا رنج می‌برند، کم خونی یا پوکی استخوان دارند و یا تحت درمان جذب آهن هستند را تشویق کنیم تا به طور مرتب شیر بز و محصولاتش را مصرف کنند.

 

خواص شیر بز برای کودکان

  1. وجود آهن بالا در شیر بز: بیش از 50٪ آهن موجود در شیر بز در مقایسه با 13٪ از شیر گاو به راحتی توسط بدن جذب می شود . کودک در هر میلی لیتر شیر بز نسبت به شیر گاو2 برابر آهن بیشتری دریافت می کند .
  1. pH شیر بز به pH  شیر مادر نزدیکتر است:  شیر بز مانند شیر مادر قلیایی است ، اما شیر گاو اسیدی است. برخی از متخصصان تغذیه اظهار داشتند که میزان pH ایده آل شیر بز باعث انتخاب بهتر آن ها برای نوزادان می شود ، زیرا احتمال عفونت های دستگاه گوارش را نیز کاهش می دهد .
  1. شیر بز ممکن است دارای خاصیت ضد التهابی باشد: برخی از مطالعات نشان داده اند که شیر بز خواص ضد التهابی دارد و به پرورش باکتری های “خوب” در روده کمک می کند. این ویژگی ها می تواند در درمان بیماریهای التهابی دستگاه گوارش مانند کولیت مفید باشد.
  1. شیر بز به راحتی قابل هضم است: وقتی با پروتئین حاصل از شیر گاو مقایسه شود ، پروتئین شیر بز چگالی بالا تری دارد. چربی موجود در شیر بز از اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تشکیل شده است که به راحتی می شکنند ، به این معنی که شیر بز می تواند سریعتر و بهتر هضم شود.
حتما بخوانید:  شیر شتر برای کبد چرب

منابع:

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%B2

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%DB%8C%D8%B1_(%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%A7%DA%A9%DB%8C)

قبلی
غذاهای مفید ارگانیک در دوران بارداری
بعد
محصولات ارگانیک ضد سرطان

پست های مرتبط

نظرتان را بنویسید