به فروشگاه تهران ارگانیک خوش آمدید....

فواید شیر بز

فواید شیر بز برای سلامتی

خواص شیر بز باعث شده که این نوشیدنی به تدریج در سراسر جهان محبوب شود. این محبوبیت شامل بسیاری از مزایای سلامتی و سرشار از مواد مغذی است. حتی افرادی که تحمل لاکتوز ندارند نیز می توانند این نوع را به راحتی مصرف کنند و بدون هیچ مشکلی هضم کنند.

اگر شما واقعا تحمل لاکتوز ندارید ، ممکن است هنوز بخواهید از شیر بز اجتناب کنید!

 


برای پی بردن به رازهای نهفته این نوشیدنی با ما همراه باشید. (خواندن این مطلب 2دققیه بیشتر وقت شما را نمی گیرد)


ارزش غذایی شیر بز

به دلیل مزایای چشمگیر سلامتی، شیر بز در سال های اخیر بسیار محبوب شده است.

اجازه دهید ترکیب غذایی این نوشیدنی را بررسی کنیم. شیر بز، پر از مواد مغذی است و حاوی کربوهیدرات ها، پروتئین ها، قندها و سدیم و غیره است.

این نوشیدنی همچنین دارای مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، پتاسیم، مس و روی است . علاوه بر این، شیربز حاوی ویتامین هایی مانند ویتامین A ، B و C است.

طبع شیر بز از دیدگاه طب سنتی سرد و تر است.

 

شیر بز
خواص شیر بز

حساسیت کمتری دارد

در ایالت متحده شایع ترین آلرژی غذایی برای کودکان زیر سه سال، شیر گاو است.

عوارض جانبی خفیف شامل استفراغ و اسهال! نیازی به گفتن نیست که این یک بیماری جدی است.

واکنش آلرژیک را می توان عامل آلرژی زای پروتئین معروف به  کازئین دانست که در مقادیر زیاد شیر گاو یافت می شود.

میزان کازئین در شیر بز حدود 89٪ کمتر از شیر گاو است که حساسیت زایی بسیار کمتری دارد.

مطالعه ای که اخیرا در ایالات متحده روی نوزادان آلرژیک به شیر گاو انجام شده نشان داد که تقریباً 93٪ می توانند شیر بز را بدون هیچ عارضه جانبی بنوشند.

حتما بخوانید:  آیا با خواص معجزه آسای شیر بز برای دستگاه گوارش آشنایی دارید؟

 برای دستگاه گوارش

محتوای چربی در شیر بز و شیرگاو مشابه است، اما در شیر بز گلوله های چربی کوچکتر از شیر گاو است و از این رو هضم آن آسان تر است.

 برای ساختن استخوان های محکم

هر نوع شیر خوراکی دارای کلسیم است و هیچ استثنایی نیز برای شیر بز نیست! علاوه بر آن، این نوع نوشیدنی مقدار قابل قیاسی از کلسیم را نسبت به شیرگاو، بدون عوارض جانبی به شما می دهد. مطمئن باشید که رسوبات کلسیم همواره متراکم و ثابت می مانند که به پرهیز از پوکی استخوان کمک می کنند.

 برای کاهش دردهای آرتروز، روماتیسم و بیماریهای مفصلی

اگر شیر تازه بز با انجیر تازه یا خشک مصرف شود، می تواند تاثیر زیادی در کاهش دردهای آرتروز، روماتیسم و بیماریهای مفصلی داشته باشد. می توانید با اضافه کردن آب به شیر و خیس کردن انجیر درون آن از خواص درمانی این معجون بهره ببرید.

برای کاهش وزن

یکی دیگر از خواص این نوشیدنی این است که اسید چرب بیشتری نسبت به شیر گاو دارد، این شیر کمترین چربی بد را دارد که به آن معناست که می تواند به کاهش وزن کمک کند بدون اینکه بر نیازهای مغذی خود متکی باشد.

 شیر بز برای محافظت از قلب

مواد مفید موجود در شیر بز مانند اسید چرب تقریبا نزدیک به دو برابر نسبت به شیرگاو می باشد که به معنای آن است که در صورت مصرف شیر بز، تعادل کلسترول بدن ما در سطح سالمی خواهد بود.

با تنظیم اسیدهای چرب ضروری در بدن، می توانیم از تصلب شرائین، سکته، حمله قلبی و دیگر مشکلات کرونری جلوگیری کنیم. میزان بالای پتاسیم در این نوشیدنی به کاهش فشار خون کمک می کند. از آنجا که پتاسیم یک گشاد کننده و راحت کننده رگ های خونی است، تنش های سیستم قلبی و عروقی را تسکین می دهد.

حتما بخوانید:  محصولات ارگانیک ضد سرطان

 

شیر بز را بهتر بشناسیم

 

شیر بز به طور طبیعی همگن است

اگر بخواهید یک لیوان شیر تازه گاو و همچنین شیربز تازه را یک شب در یخچال قرار دهید، صبح روز بعد می فهمید که در حالی که شیر بز کاملا یکسان است، شیر گاو به دو قسمت مشخص جدا شده است؛ خامه در بالا و شیر بدون چربی در پایین.

این یک فرایند جداسازی طبیعی است که توسط ترکیبی به نام آگلوتینین ایجاد می شود و همیشه باعث جدا شدن شیر گاو خواهد شد.

مشکل چنین همگن سازی این است که چربی شکسته می شود و یک سوپراکسید (رادیکال آزاد) آزاد می کند. اکنون رادیکال های آزاد باعث ایجاد مشکلات عدیده ای در بدن می شوند که اغلب منجر به سرطان می شود!

بنابراین، سود همگن سازی طبیعی به روشنی نمایان می شود. شیر بز، دارای بافت های چربی کوچکتری است و فاقد آگلوتینین است که به او اجازه می دهد به طور طبیعی همگن بماند و در نتیجه خطرات مرتبط با همگن سازی از بین می رود.

 به ندرت باعث عدم تحمل لاکتوز می شود

تمام شیرها حاوی سطح خاصی از لاکتوز است که به عنوان “قند شیر” نیز شناخته می شود.

بخش نسبتا زیادی از جمعیت جهان از کمبود آنزیمی معروف به لاکتاز رنج می برند که لاکتوز را هضم می کند. این کمبود منجر به بیماری معروف به عدم تحمل لاکتوز می شود که یک بیماری نسبتا شایع است.

یکی دیگر از خواص شیر بز این است که لاکتوز کمتری نسبت به شیرگاو دارد و بنابراین هضم آن برای کسانی که از عدم تحمل لاکتوز رنج می برند آسان تر است.

حتما بخوانید:  فروش بهترین پودر شیر خشک شتر تولید شده در ایران

شیر بز بهتر از شیرگاو با بدن انسان مطابقت دارد

شیر بز دارای مقدار بیشتری اسیدهای چرب ضروری مانند لینولئیک و اسید آراشیدونیک نسبت به شیر گاو است و همچنین مقدار قابل توجهی ویتامین B-6 ، ویتامین A و نیاسین است.

شیر بز همچنین منبع بسیار خوبی از عناصر غذایی مهم و مهم پتاسیم است که این مقدار گسترده پتاسیم باعث می شود این نوشیدنی به شکل قلیایی در بدن واکنش دهد در حالی که شیرگاو فاقد پتاسیم است و در نهایت به صورت اسیدی واکنش نشان می دهد.

از نظر ترمودینامیکی ، شیر بز برای مصرف انسان بهتر است.

 


در نتیجه، این نوشیدنی گوارا دارای خواص زیادی است که باعث می شود یک انتخاب بسیار برتر نسبت به شیر گاو باشد. شیر بز، کمتر حساسیت زا است ، به طور طبیعی همگن است، هضم آن راحت تر، سازگار با عدم تحمل لاکتوز و از نظر بیوشیمیایی و ترمودینامیکی برتر از شیر گاو است.


منبع:https://mtcapra.com/benefits-of-goat-milk-vs-cow-milk/

قبلی
آیا با خواص معجزه آسای شیر بز برای دستگاه گوارش آشنایی دارید؟
بعد
فروش بهترین شیر بز تولید شده در ایران

پست های مرتبط

نظرتان را بنویسید